Pokorni Zoltán

További híreink

A Hegyvidéki Önkormányzat képviselő-testülete, posztumusz díszpolgári kitüntetésben részesítette Papp Lászlót. Az elismerést a háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó fia, ifjabb Papp László, a MOM Kulturális Központban megtartott ünnepségen vette át.

Papp László egészen haláláig, negyvenhárom éven keresztül élt a Hegyvidéken. Ezer szállal kötődött a XII. kerülethez, kezdő sportolóként a Magyar Optikai Művek ökölvívó szakosztályához került. Már pályája elején rendszeresen eljárt a Normafára futni, ahogyan szövetségi kapitányként sem lett hűtlen a kerülethez: tanítványai állóképességét a Normafán alapozta meg, ahol kezdeményezésére – egy azóta megszűnt – ökölvívó edzőtábor is létesült. Munkásságát, a sportban elért sikereit és emberi tulajdonságait a Hegyvidéki Önkormányzat a posztumusz díszpolgári cím odaítélésével ismerte el, a kitüntető címet fia, ifjabb Papp László a MOM Kulturális Központban megtartott ünnepségen vette át.

A rendezvényen Novotny Zoltán mindenekelőtt a Hegyvidék nemrégiben elhunyt díszpolgára, Sándor Károly alakját elevenítette fel. A sportújságíró az egyperces néma gyászszünetet követően elmondta, ritkán fordul elő, hogy egy díszpolgár-avatás kapcsán egyszerre két kiváló sportolóra emlékezhetünk. Mint Novotny Zoltán kiemelte, külföldön Puskás Ferenc és az aranycsapat mellett a háromszoros olimpiai bajnok Papp László minden idők legismertebb és legnépszerűbb sportolója. „Bálvány volt, mégis közvetlen és rendkívül szerény ember” – emlékeztetett Novotny Zoltán.

„Istenek ajándéka, sport!” – idézte az újkori olimpiákat életre hívó Pierre de Coubertin szavait N. Pál József irodalomtörténész, aki laudációjában arra hívta fel a figyelmet, hogy Papp László az egyik legősibb sportágban, a már a görög időkben is népszerű ökölvívásban alkotott maradandót.

„Papp László a sport isteni és közösségi részét képviselte” – hangsúlyozta N. Pál József hozzátéve, hogy nem csak sportolóként, hanem emberként is a legkiválóbb volt, bölcs, jellemes és előrelátó. Megértette, hogy jobb megalázottnak lenni, mint másokat megalázni, így tudta feldolgozni azt a számára rendkívül fájdalmas döntést, amikor a hatalom nem engedte a profi világbajnoki címmérkőzésen ringbe lépni. Profiként 1957-től 29 találkozóból huszonhetet megnyert, kettő döntetlennel végződött, azaz veretlen maradt.

Nemzedékek nőttek fel Papp László sikerein, sokak számára meghatározó élmény volt a pályafutása – fejtette ki Pokorni Zoltán, aki szerint Papp László a nemzeti identitás fontos része. „Van egy csillag az égen, akit szerettünk volna közelebb hozni” – okolta meg a posztumusz díszpolgári cím adományozását a polgármester emlékeztetve arra, hogy Papp László szakmunkástanulóként lett sportoló a MOM-ban, később az Óra utcában lakott, és rendszeres vendége volt a Normafának. „Büszkék vagyunk arra, hogy Papp Lászlót a kerület díszpolgárai közé fogadhatjuk” – húzta alá Pokorni Zoltán. Mindehhez ifjabb Papp László annyit tett hozzá, megtisztelő, hogy a kerület méltónak találta édesapját a díszpolgári címre.

 

Dr. Váczi János alpolgármester blogbejegyzése itt olvasható



Nyomtatás