Pokorni Zoltán

További híreink

Szakmai bejárást szervezett a Normafa rehabilitációjával kapcsolatos fontosabb kérdések, szempontok bemutatása érdekében a Normafa Természetesen civil koalíció. A helyszíni egyeztetésen a természetvédelmi szervezetek képviselői mellett Pokorni Zoltán polgármester, valamint az önkormányzat több képviselője és munkatársa is részt vett.

„Köszönjük a természetvédők által felvetett szempontokat, ötleteket; csak tisztelettel adózhatunk az önkéntesek munkája iránt, akik a környék összes értékes famatuzsálemét dokumentálták” - mondta Pokorni Zoltán az egyeztetést követő sajtótájékoztatón. A polgármester felidézte: kezdetben néhány hónapra tervezték a szigorú európai uniós előírásoknak megfelelő Natura 2000-es környezeti hatásvizsgálatokat, végül azonban a civilek felvetései alapján úgy döntöttek, hogy egy teljes vegetációs ciklust, azaz több mint egy évet szánnak rá, hogy minden szempontból körültekintően járjanak el. Hozzátette: a felmérések egy hónapon belül lezárulnak, s közben elindult a munka a szempontok, ötletek összegzésére.

Pokorni Zoltán a közlekedésszabályozást nevezte az egyik legfontosabb feladatnak, melynek alapvető célja, hogy megszűntessék az autós „túlhasználhatot”, és elősegítsék a környék kötöttpályás közlekedési eszközzel történő megközelítését. A látogatók kiszolgálása érdekében, mint azt a polgármester már korábban is jelezte, új épületek helyett a meglévő, pusztulófélben levő műemléképületeket újítanák fel. A polgármester példaként említette az Eötvös út 48. szám alatti, kiürítés alatt álló önkormányzati tulajdonú villaépületet, ahol akár csomagmegőrző, öltöző, információs pont is kialakítható lenne. Megjegyezte, hogy a Normafa szimbolikus épületét, a Síházat egyelőre nem sikerült önkormányzati kezelésbe venni a kusza bérleti jogviszonyok miatt. Szólt a hosszú ideje elzárt, állami kézben lévő, zugligeti Fácános tervezett újjáélesztéséről is, amely tanösvények kiindulópontja, a természetvédelmi nevelés központja lehetne a jövőben.

A polgármester a síelők szempontjai kapcsán elmondta: kezdetben nagy terveket szőttek a Magyar Sí Szövetség vezetői, de az elmúlt egy-másfél év meggyőzte arról, hogy ezek túlzó remények, álmok. „Olyan, nemzetközi bajnokságok lebonyolítására alkalmas nagy pályát, ahol versenyszerű síelés folytatható, nem szabad megvalósítani” – nyilatkozta, hozzátéve: ez nem ok arra, hogy a hobbisíelés körülményeit ne javítsák, s ne teremtsék meg azokat a feltételeket, amelyek harminc-negyven éve is megvoltak.

A sajtótájékoztató helyszínén, a Libegő felső végállomásánál frissen felújított játszótéren Pokorni Zoltán arról számolt be, hogy az itt látható módon szeretnék hamarosan rendbe tenni az Anna-réti játszóteret is. A most befejeződött munkálatok során a régi, de még használható játszóeszközöket felújították, illetve újakat telepítettek. Mindezt úgy, hogy természetes anyagokat, formákat alkalmaztak, a játszótér így kialakításában, hangulatában kiválóan illeszkedik környezetéhez,

„Nehéz, sőt, néha lehetetlen igazságot tenni a Normafát használók között” – utalt a polgármester többek között a kerékpárosok, gyalogosok, kismamák, kutyások, természetvédők, futók különböző, időnként összeegyeztethetetlen igényeire. Ezzel együtt, mint mondta, fel kell állítani szabályokat, amelyek védenek, egyben azonban korlátoznak is, s ezeket népszavazással kell majd megerősíteni. Számításai szerint év végére megismerhetők lesznek a megvalósíthatósági tanulmányból fakadó szabályok, elképzelések, és márciusban megtartható lesz a helyi népszavazás.

A terepbejárást kezdeményező Normafa Természetesen civil koalíció szakértői csoportjának koordinátora, a Budakörnyéki Natúrparkért Egyesület képviselője, Weiperth András elmondta: a mostani szakmai bejárás keretében bemutatták a kiemelkedő természeti értékkel bíró erdőállomány védelmét szolgáló elképzeléseket, felvázolták a síeléssel kapcsolatos problémákat, valamint ismertették a kirándulók, futók, sífutók általános igényeit. Felhívták az illetékesek figyelmét arra is, hogy a Normafa és környékének mintegy 300 hektáros területét a nem szabad kiragadni a Budai Tájvédelmi Körzet több mint 18 ezer hektárjából, a terület egészére figyelemmel kell lenni a rehabilitáció során.

„Nagyra értékeljük a folyamatos egyeztetés-sorozatot a polgármesteri hivatal részéről” – hangsúlyozta Weiperth András. A koordinátor köszönetét fejezte ki, hogy az önkormányzat a civil szervezetek rendelkezésére bocsátotta a költségvetési forrásokból elkészült előkészítő dokumentumokat. Egyben jelezte: a társadalmi munkában, önkéntesek által készítendő anyagokat a továbbiakban is biztosítani fogják a hivatal részére, mert így járulhatnak hozzá a legeredményesebben ahhoz, hogy megóvják a főváros „zöld tüdejét”, Budapest legértékesebb természetvédelmi területét.

A terepbejáráson a Hegyvidéki Önkormányzat több képviselője és munkatársa mellett részt vettek a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a Nemzeti Környezetügyi Intézet képviselői, illetve a területet szerető és féltő kerületi és fővárosi lakosok. A bejárást szervező Normafa Természetesen civil koalícióban többek között a Budakörnyéki Naturparkért Egyesület, a Magyar Madártani Egyesület, a Greenpeace, a WWF, a Védegylet és a CEE-Web aktivistái dolgoznak együtt.

 

www.hegyvidek.hu

 

Dr. Váczi János blogbejegyzése a témáról itt olvasható.



Nyomtatás