Pokorni Zoltán

További híreink

Kerületünk helytörténeti gyűjteményének 40 éves évfordulója alkalmából helytörténeti konferenciát szerveztek. November 21-én megtelt érdeklődőkkel a MOM Kulturális Központ kupolaterme, ahol a kerületi lakosok, és az önkormányzat vezetői találkoztak, hogy együtt ünnepeljék a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény 40. születésnapját.

Az ünnepi konferencia sok, összesen 14 előadót sorakoztatott fel, hogy egy színes „előadás-csokrot” nyújthasson át a közönségnek. Bevezetőjében Balázs Attila, a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény és Galéria igazgatója elmondta, hogy a négy évtized alatt a kis raktárhelyiségből indult gyűjtemény a legnagyobb programkínálattal rendelkező fővárosi helytörténeti intézménnyé nőtte ki magát. Rendezvényeik kínálatában előadásoktól elkezdve helytörténeti sétákon át a teljesítménytúrákig számos érdekesség szerepel. Ehhez kapcsolódott Pokorni Zoltán polgármester köszöntője, melyben kiemelte, milyen kiváló szakmai szintet képvisel a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény, és felhívta a figyelmet arra, mennyire fontos a gyerekek megszólítása, a helytörténet iskolai alkalmazása, valamint az, hogy a kerületben élők bevonása a helytörténeti munkába, hogy az emberek a magukénak érezhessék a múlt eseményei által is a Hegyvidéket.

Az előadások sorát Hermann Róbert történész, a Hadtörténeti Intézet tudományos munkatársa nyitotta, aki az 1849-es budai ostrom eseményeit mutatta be kerületünk szempontjából, kiemelve Görgey Artúr főparancsnok parancsnokságának szállásait, kezdve a homályosan beazonosítható Városmajori főhadiszállástól a Laszlovszky-majoron át egészen az Óra-villáig. Előadásában számos legendát és félreértelmezést eloszlatott, többek között a legendás Petőfi és Klapka vitát az Óra-villában. Ezt követően Balázs Attila a helytörténeti gyűjtemény igazgatója ismertette előadásában az intézmény múltját az alapítás nehézségeitől elkezdve napjaink nagyrendezvényeiig.

Az egész napos konferencián hallhattak előadást az ötvenes évek kitelepítéseiről Hantó Zsuzsa tolmácsolásában, vagy a Tanácsköztársaság kerületi helyszíneiről Bíró Aurél levéltáros előadásában. A művészetek iránt érdeklődők számára is tartogatott érdekességeket a nap: Kratochwill Mimi művészettörténész a kerület művészeiről beszélt, míg Beöthy Mária építész a szecesszió kerületi emlékeit ismertette. Helytörténeti kutatásairól számolt be Alföldy Gábor, aki az Ugocsa mozi történetéről mesélt filmvetítéssel egybekötött előadásában, Mayer Rezső a Kiss János Altábornagy utcában található Breznay-bérpalota történetét mutatta be, Bánpataki Ádám a Helytörténeti Gyűjtemény munkatársa a kerület 1970 és 1989 közötti életéből villantott fel epizódokat. Az előadások témáit tovább színesítette Bencze Zoltán régész beszámolója a kerület középkori emlékeiről, Lengyel Zoltán ismertetője a kerületi cserkészet múltjáról és Kisfalusi Gábor előadása a néhány évvel ezelőtt felállított MOM Íjazó szobor eredetéről.

A több mint hat órán át tartó konferencia méltó emléket állított a jubiláló Helytörténeti Gyűjteménynek, és felvillantotta mindazt a sokszínűséget, melyre a helytörténeti kutatások lehetőséget adnak. Az Önkormányzat tervei szerint a konferencián elhangzott előadások szerkesztett változatban nyomtatásban is meg fognak jelenni a Hegyvidéki Históriák helytörténeti könyvsorozatban.




Nyomtatás