Pokorni Zoltán

További híreink

A bíboros-hercegprímás szobrát a hegyvidéki Mindszenty József téren avatták fel. Az ünnepségen köszöntőt mondott Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Pokorni Zoltán hegyvidéki polgármester és Gaál Katalin Mária, a szobor állítását kezdeményező KDNP kerületi elnöke.

„A makacsul következetes magyar főpap életműve ugyan beteljesületlen maradt, de még így is a példa erejével hat, és a magyar múlt nagyjai közé helyezi alakját” - méltatta a bíboros életművét Pokorni Zoltán. Mindszenty József nem a kompromisszumok embere volt, és ha elvei úgy kívánták, szembeszállt mindenkivel - mutatott rá a polgármester, a bíboros életéből kiemelve az 1945 és 1948 közötti éveket. E három év alatt következetesen szembeszállt a kibontakozó kommunista diktatúrával. A harc az egész társadalom, valamennyiünk szabadságáért folyt - hangsúlyozta Pokorni Zoltán.

„Volt ereje egyszerre hűségesnek és igaznak lenni – emelte ki köszöntőjében Kövér László. – Mindszenty sorsa kulcs a magyar huszadik század megértéséhez, ő volt az, aki már a fiatalon megírt könyvében figyelmeztetett a vallásellenesség és az elnyomó diktatúrák veszélyeire” – fogalmazott a házelnök, Mindszenty szavait idézve: „Kereszténység és bolsevizmus egy drámai pillanatban magyar földön méri össze erejét.” Mindszenty sorsát ismerve érthetjük meg a szobor talapzatán olvasható jelmondatát: Devictus vincit, azaz legyőzöttként győzni – emlékeztetett az Országgyűlés elnöke. Az ünnepség szónokai méltatták az egyházi vezető példaértékű életét, mártíromságát, letartóztatásait és elszánt hazaszeretetét.

Semjén Zsolt szerint Mindszenty József annak a szimbóluma, hogy a keresztény tanítás elveti, mind a náci, mind a bolsevik neopogányságot. A politikus emlékeztetett arra, hogy a bíboros a nyilas időkben kiállt az üldözött zsidóság mellett, és azt mondta: neki volt erkölcsi alapja, hogy a kommunista időkben kiálljon az üldözött svábok mellett, és volt erkölcsi bátorsága, hogy szembeszálljon a diktatúrákkal.

A résztvevőket levélben köszöntötte az egyházi elfoglaltságai miatt Rómában tartózkodó Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek. Mint írta: a szoborállítás nagyszerű tisztelgés szentéletű elődje emléke előtt és értékes hozzájárulás a magyar nép igazi történelmi tudatának erősödéséhez.

 

Mindszenty József életrajza itt olvasható.



Nyomtatás