Pokorni Zoltán

További híreink

Második alkalommal vehettek részt az Arany János Általános Iskola és Gimnázium 10–11. évfolyamos diákjai az Országházban megtartott Demokráciajáték az Országgyűlésben című rendezvényen.

 

A kormánypárti illetve ellenzéki szerepet kapott gimnazista képviselők a játékra megalkotott, az iskolai öltözködésről szóló „törvénytervezet” vitáját, módosítását illetve elfogadását imitálták, a valódi Országgyűlés munkamenetét és formai követelményeit pontosan követve. Vitára felkészülésüket segítette az az osztályfőnöki óra is, amelyen Pokorni Zoltán polgármester, országgyűlési képviselő, az Országgyűlés Oktatási, tudományos és kutatási bizottságának elnöke tájékoztatta a diákokat a törvényalkotó munkáról és a hatékony, meggyőző vita módjáról.

A játékban részt vevő iskolák, az Arany János mellett a Temesvári Pelbárt Ferences Gimnázium Esztergomból, a Hunyadi János Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, Csornáról és a zuglói Wesselényi Miklós Műszaki Szakközépiskola diákjai az előzetes sorsolás szerint kapott szerepüknek megfelelően érvelhettek pro és kontra egy-egy módosító javaslat mellett. Az Arany János csapata a Téli Menedék Fórum nevű koalíciós párt képviseletében azt a módosítást indítványozta a játék során tárgyalt törvénytervezet vitájában, hogy „kedvezményes” helyett „ingyenes” legyen az iskolai egyenruha a rászorulók számára. Nemcsak kormánypárti pozíciójuknak, de hatékony vitakészségüknek is köszönhetően bekerült a módosítás a végül elfogadott törvényjavaslatba.

Az Országgyűlés tizenkettedik alkalommal hirdette meg a Demokráciajáték nevű programot, melynek célja, hogy a parlamenti törvényalkotás modellezésével aktivizálja, bevonja a diákokat a képviselők munkájának megismerésébe. A rendezvénysorozat távlati célja, hogy felkeltse a diákok érdeklődését a közélet iránt: merjenek véleményt nyilvánítani és kulturált párbeszédet folytatni az őket érintő témákról. A Demokráciajáték előzetes felkészülést, aktív hozzáállást kívánt a résztvevőktől, a játék során a diákok csoportos foglalkozásokon bővíthették kommunikációs és érveléstechnikai ismereteiket, részt vettek bizottsági és plenáris ülésen és egy frakcióülés modellezésében, valamint kipróbálták a Felsőházi ülésterem szavazórendszerét, majd sajtótájékoztatót is tartottak – a Károli Gáspár Református Egyetem BTK Kommunikáció és Társadalomtudományi Intézet hallgatói számára, végül megismerkedtek az Országház történetével, nevezetességeivel.





Nyomtatás