Pokorni Zoltán

További híreink

A Magyar Kultúra napja alkalmából alapította 2008-ban a Kaszás Attila-díjat a Hegyvidéki Önkormányzat és a Mozaik Művészegyesület, a Kaszás Attila Szellemi Hagyatékának Ápolásáért Közhasznú Alapítvány támogatásával. Fotógaléria itt.

A díj félmillió forinttal jár és azok a – hazai vagy határon túli kőszínházban dolgozó magyar ajkú – színművészek kaphatják meg, akik az átadást megelőző évadban kiemelkedő művészi teljesítményük mellett jelentős közösségépítő szerepet vállaltak társulatukon belül. Eddig Szarvas József, Nemes Levente, Mátray László, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház művésze, Mucsi Zoltán, tavaly pedig Bányai Kelemen Barna, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának színművésze vehette át az elismerést. Az idei díjazott Borovics Tamás, a Szegedi Nemzeti Színház művésze lett.

Pokorni Zoltán szerint fontos, de nem lényeges, hogy a szakma szavazása eredményeként jelöltté vált három név közül melyik került győztesként a borítékba. „Ebben az évben kétszer annyian vettek részt a közönségszavazáson, mint az előzőben” – tette hozzá a polgármester, majd köszönetet mondott a támogatóknak, a Raiffeisen Bank Zrt. mellett ezúttal a Magyar Művészeti Akadémia és az Emberi Erőforrások Minisztériuma is hozzájárult a díj átadásához.

A vendéglátó Pécs polgármestere, Páva Zsolt szerint a Pécsi Országos Színházi Találkozó megnyitója és a Kaszás Attila-díj átadása olyan események, melyek szerencsésen erősítik egymást, kölcsönösen emelik egymás presztízsét. „A magyar színházi világ biztonságban van a létrehozott intézményi kereteknek köszönhetően – mondta a díjátadás köszöntőjében Halász János államtitkár –, ez betudható az olyan működő, közösségteremtő lehetőségeknek is, mint amilyen az országos színházi találkozó. Ezt a fajta biztonságot igazolják az elmúlt évek sikerei is” – mondta a politikus.

A hatodik alkalommal átadott Kaszás Attila-díj szavazásán minden magyarországi és határon túli, állandó társulattal rendelkező, magyar nyelven játszó kőszínház, illetve alternatív színház színészei leadhatták voksukat a saját társulatuk valamely tagjára. A második szavazási körben a nomináltak maguk közül választották ki a harmadik fordulóba továbbjutó három színművészt, akiket tavasszal ismerhetett meg a – végső döntést meghozó – nagyközönség, ezúttal Borovics Tamást, a Szegedi Nemzeti Színház színművészét, aki a díj átvételekor elmondta: „valósággal letaglózott a díjból áradó, azt körülvevő szeretet.”



Nyomtatás